top of page
  • Zdjęcie autoraNatalia Grzywacz

Jak usprawnić czasochłonne zadania w sektorze zarządzania zasobami ludzkimi? - Automatyzacja w HR

Zaktualizowano: 6 dni temu
Współczesny świat biznesu to arena ciągłych zmian, gdzie nowe technologie, takie jak robotyzacja, radykalnie transformują tradycyjne podejścia do zarządzania zasobami ludzkimi. Robotyzacja procesów biznesowych staje się kluczowym elementem strategii HR w wielu organizacjach. Czym jest RPA i jak może rewolucjonizować zarządzanie zasobami ludzkimi?

W pigułce ... czym jest robotyzacja procesów biznesowych?


Robotyzacja procesów biznesowych to wykorzystanie oprogramowania w postaci wirtualnych robotów do automatyzacji powtarzalnych i rutynowych zadań w różnych działach, w tym w HR. Roboty RPA mogą symulować działania ludzi, takie jak wprowadzanie danych, przetwarzanie transakcji, czy zarządzanie bazami danych.Pewnie zadajesz sobie teraz pytanie.. "No dobrze, ale jak to może pomóc mojej firmie?". Spieszymy z odpowiedzią!Jak RPA transformuje HR?

Procesów i zadań do automatyzacji w dziale HR może być nieskończenie wiele, od prostych czynności administracyjnych, takich jak zarządzanie danymi pracowników, po bardziej złożone zadania, w tym analizę trendów zatrudnienia i prognozowanie potrzeb kadrowych. My jednak dzisiaj postaramy się wyłonić kilka obszarów, które najlepiej nadają się do automatyzacji.Automatyzacja Procesów Rekrutacyjnych
RPA może automatyzować procesy rekrutacyjne, od przeglądania CV po umawianie rozmów kwalifikacyjnych. Dzięki temu zespoły HR mogą skupić się na bardziej strategicznych aspektach rekrutacji, takich jak rozmowy kwalifikacyjne i budowanie relacji z kandydatami.

  • Przeglądanie CV: RPA może być programowane do skanowania i analizy CV pod kątem konkretnych słów kluczowych, umiejętności lub doświadczenia. Dzięki temu, rekruterzy otrzymują już przefiltrowaną pulę kandydatów, którzy najlepiej pasują do określonych wymagań stanowiska. Automatyzacja tego procesu pozwala zaoszczędzić czas, który inaczej byłby poświęcany na ręczne przeglądanie setek aplikacji.


  • Umawianie rozmów kwalifikacyjnych i komunikacja z kandydatami: RPA może automatycznie zarządzać kalendarzami, umawiając rozmowy kwalifikacyjne z wyselekcjonowanymi kandydatami.Dzięki zdolności generowania spersonalizowanych wiadomości, RPA informuje kandydatów o statusie ich aplikacji, co nie tylko uczyni proces bardziej przyjaznym i transparentnym, ale także pozytywnie wpływa na wizerunek firmy. Ponadto, automatyzowane systemy mogą szybko odpowiadać na często zadawane pytania kandydatów, zapewniając im bieżące wsparcie i informacje, co zwiększa ich satysfakcję z procesu rekrutacyjnego.
Główną zaletą wykorzystania automatyzacji w rekrutacji jest przede wszystkim skupienie się na strategicznych aspektach rekrutacji, takich jak przeprowadzanie dogłębnych rozmów kwalifikacyjnych, które pozwalają lepiej ocenić kompetencje kandydatów, ich dopasowanie do kultury firmy oraz potencjalny wkład w rozwój organizacji. Co najważniejsze - automatyzacja pozwala także na budowanie relacji z kandydatami, co jest kluczowe dla kreowania silnego wizerunku pracodawcy i zwiększa szanse na pozyskanie najlepszych talentów.
Zarządzanie danymi pracowników

Bez wątpienia robotyzacja pozwala na szybsze i dokładniejsze przetwarzanie danych pracowniczych.

Zarządzanie danymi pracowników przy wykorzystaniu automatyzacji obejmuje wiele konkretnych procesów, które można zoptymalizować. Oto niektóre z nich:


Automatyczne wprowadzanie danych pracowników

Gdy nowy pracownik dołącza do organizacji, dane takie jak informacje osobiste, kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, itp., mogą być automatycznie wprowadzane do systemów HR. To eliminuje potrzebę ręcznego wprowadzania danych, co jest czasochłonne i narażone na błędy.


Zarządzanie urlopami i nieobecnościami

Automatyzacja może śledzić i zarządzać wnioskami urlopowymi, nieobecnościami i zwolnieniami lekarskimi, integrując te dane z harmonogramami pracy i płacami, co ułatwia planowanie i zarządzanie zasobami.


Procesy wynagrodzeń

Automatyzacja przetwarzania wynagrodzeń może obejmować obliczanie płac, uwzględnianie nadgodzin, premii, potrąceń oraz zapewnienie zgodności z przepisami podatkowymi i ubezpieczeniowymi.


Zarządzanie świadczeniami pracowniczymi

Automatyczne zarządzanie świadczeniami, takimi jak ubezpieczenia zdrowotne, plany emerytalne czy programy bonusowe, zapewnia, że pracownicy otrzymują aktualne informacje o swoich świadczeniach i mogą łatwo dokonywać zmian.


Raportowanie i analiza danych

Automatyzacja umożliwia generowanie zaawansowanych raportów dotyczących różnych aspektów zarządzania zasobami ludzkimi, od analiz wydajności po przeglądy struktury płac. Dostęp do takich danych pomaga w podejmowaniu świadomych decyzji strategicznych.


Zarządzanie szkoleniami i rozwojem

Śledzenie historii szkoleń, planowanie przyszłych szkoleń oraz zarządzanie rozwojem kariery pracowników mogą być efektywnie zarządzane przez zautomatyzowane systemy.


Zgodność z przepisami 

Systemy mogą automatycznie monitorować i zapewniać zgodność z lokalnymi i międzynarodowymi przepisami dotyczącymi danych pracowniczych, takimi jak ochrona danych osobowych czy przepisy pracy. 


Na koniec, omówimy jeszcze jeden aspekt, który może być kluczowy w decyzji o wykorzystaniu automatyzacji w Twojej firmie..Oprócz bezpośrednich korzyści w zarządzaniu procesami rekrutacyjnymi i danych pracowniczych, jednym z kluczowych aspektów, w którym RPA przyczynia się do transformacji HR, jest zwiększenie ogólnej efektywności operacyjnej oraz redukcja kosztów.


Już wiemy, że automatyzacja pozwala na: redukcję czasu pracy, zmniejszenie kosztów operacyjnych, poprawę jakości procesów, szybszą realizację celów strategicznych. Te wszystkie aspekty ściśle wpływają na stosunkowo szybki zwrot z inwestycji. Wdrożenie robotów w postaci RPA w procesach biznesowych, w tym w zarządzaniu zasobami ludzkimi, jest stosunkowo niedrogie, szczególnie w porównaniu z kosztami wdrażania pełnoskalowych systemów IT.Według raportu McKinsey, automatyzacja może przynieść od 30% do 200% zwrotu z inwestycji w ciągu pierwszego roku wdrożenia. Podobnie, raport Deloitte wskazuje, że organizacje stosujące RPA mogą oczekiwać redukcji kosztów operacyjnych na poziomie 20-30%. Takie statystyki podkreślają finansowe i operacyjne korzyści płynące z wdrożenia RPA w zarządzaniu zasobami ludzkimi.


Chcesz zautomatyzować powtarzalne zadania

w Twojej firmie?


Skontaktuj się z nami, aby umówić na bezpłatną konsultację!
30 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page