top of page
  • Zdjęcie autoraMichal Zaremba

Czy roboty nas zastąpią? Przyszłość środowiska pracy a robotyzacjaJednym z najczęściej podnoszonych aspektów robotyzacji procesów dotyczy konsekwencji zastosowania tej technologii i potencjalnych redukcji stanowisk bądź nawet całych obszarów, w których do tej pory praca wykonywana była w konwencjonalnym modelu przez pracowników.


W styczniu 2020 Forrester stworzył raport, którym temat ten został zaadresowany.


Poza bezsprzecznym potwierdzeniem, że robotyzacja procesów jest jedną z najszybciej rozwijających technologii zaprezentowane zostało wiele aspektów HR-owych.


Statystyki wydatków na robotyzację w nadchodzących 12 miesiącach (statystyki zbudowane w oparciu badania przeprowadzone w grupie 270 managerów, którzy od jakiegoś czasu przeprowadzają automatyzację swoich firm) wskazują, że aż czterech na pięciu respondentów deklaruje, że wydatki na RPA nie będą malały. Co ciekawe największą grupę (aż 40% managerów) stanowią osoby, które deklarują ponad 10% wzrost wydatków na tą technologię. W ciągu minionych 12 miesięcy taki wzrost zadeklarowany został jedynie przez 9% badanych. Z całą pewnością technologia dynamicznie rozwija się i ma co raz to szersze zastosowanie.


Jak automatyzacja dotknie pracowników? Zróżnicowanie.


Forrester deklaruje, że do roku 2030 stanowiska pracy podzielone zostaną na 4 grupy zaprezentowane na poniższym rysunku:


Niektóre ze stanowisk pracy znikną (automation deficits), zupełnie nowe stanowiska pojawią się (automation dividents). Największą grupę stanowić jednak będę takie stanowiska, które będą zmodyfikowane przez automatyzację (job transformation). Ostatnią grupę stanowi grupa, której podstawą działania są talenty i umiejętności, na które znajdzie się zapotrzebowanie na rynku.


Forrester skonstruował 12 typów pracowników w oparciu w oparciu o 800 zawodów zdefiniowanych przez National Bureau of Labour Statistics. Istotą tej konstrukcji jest zbudowanie modelu do planowania zmian per tak skonstruowany typ pracownika. W poniższej tabeli znajduje się zestawienie wspomnianych typów pracowników.W celu właściwego zaplanowania modyfikacji stanowisk pracy konieczne jest analizowanie umiejętności cyfrowych w przestawionych typach jak również śledzenie potencjalnych lęków i obaw pracowników. Znaczny nacisk Forrester kładzie na aspekt edukacji pracowników. Model edukacji z pewnością będzie transformował. Możliwe podejścia zaprezentowane zostały w raporcie.


Zapraszamy do lektury pełnego raportu Forrester:


https://www.uipath.com/hubfs/Whitepapers/UiPath-Future_of_Work_TLP.pdf?hsCtaTracking=4b09af33-ebb8-44bf-b1a6-9817cf19ceb7%7Cdfdb37fd-489b-4c17-82d2-c1d8ca8f1446


21 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page