top of page
  • Writer's pictureNatalia Grzywacz

Czym jest robotyzacja procesów biznesowych?

Updated: Jun 11


Pracownicy rozmawiający o robotyzacji procesów w ich firmie


W świecie dynamicznie rozwijającej się technologii słowo "robotyzacja" stało się jednym z najczęściej omawianych terminów w biznesie. Ale jak dokładnie definiować robotyzację procesów biznesowych i jakie korzyści może przynieść przedsiębiorstwom? Przygotuj się na krótką podróż w świat cyfrowych pomocników!





Robotyzacja procesów w skrócie


Robotyzacja procesów biznesowych, nazywana również RPA (od ang. "robotic process automation"), to wykorzystanie specjalistycznego oprogramowania w celu naśladowania i automatyzacji powtarzalnych czynności wykonywanych przez ludzi w systemach komputerowych.


Chociaż nazwa może sugerować obraz mechanicznych robotów poruszających się po biurze, w rzeczywistości RPA odnosi się do "cyfrowych robotów" – programów działających w tle komputerowych systemów.



Przykłady z życia wzięte


RPA to jak mały cyfrowy pomocnik w firmie, który bierze na siebie te nudne i powtarzalne zadania. Dzięki niemu, ludzie w zespole mają więcej czasu na ważne i kreatywne projekty, a cała praca w firmie staje się sprawniejsza. Robotyzacja procesów biznesowych, znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach działalności przedsiębiorstwa. Poniżej kilka przykładów:


Finanse i księgowość: technologie RPA mogą być wykorzystywane do automatycznego przetwarzania faktur oraz innych dokumentów księgowych, co znacząco przyspiesza procesy i minimalizuje ryzyko błędów. Zamiast przekopywania się przez góry faktur, RPA błyskawicznie rozpoznaje i przetwarza dokumenty, bezbłędnie i punktualnie.


Łańcuch dostaw i logistyka: RPA monitoruje przesyłki, optymalizuje procesy magazynowe oraz trasy i gwarantuje, że wszystko działa jak w dobrze naoliwionym zegarku.


Obsługa klienta: robotyzacja pozwala na automatyczne odpowiadanie na rutynowe zapytania klientów, co przekłada się na szybszą i bardziej wydajną komunikację.


Sprzedaż, marketing oraz e-commerce: RPA może automatyzować analizę danych rynkowych, monitorować trendy sprzedażowe oraz optymalizować kampanie reklamowe.


Zasoby ludzkie: roboty RPA automatyzują procesy rekrutacji poprzez skanowanie, sortowanie oraz analizę aplikacji od kandydatów, co znacząco przyspiesza proces rekrutacji. Dodatkowo robotyzacja pomaga w zarządzaniu czasem pracy, rozliczeniami płacowymi oraz onboardingu.


Administracja i back office: RPA jak cyfrowy ninja, zarządza dokumentacją, dba o dane i zapewnia, że wszystko jest na swoim miejscu.


Prawo i zgodność: RPA może pomóc w monitorowaniu i przestrzeganiu regulacji prawnych, automatycznym przetwarzaniu umów oraz zarządzaniu ryzykiem.



To tylko kilka z przykładów wykorzystania technologii robotyzacji procesów biznesowych. W rzeczywistości każdy proces biznesowy, który jest zdefiniowany, powtarzalny i bazuje na danych, staje się idealnym kandydatem do wdrożenia technologii RPA.



Kluczowe korzyści płynące z robotyzacji


Nieprzerwana wydajność: Roboty mogą pracować przez całą dobę, oferując niezrównaną wydajność i ciągłość działań.

Pracownik analizujący cele firmy

Jakość i spójność: Roboty działają zgodnie z ustalonymi parametrami, co gwarantuje jednolitą jakość pracy i eliminuje ludzkie błędy.



Elastyczność: Możliwość szybkiego dostosowywania robotów do zmieniających się potrzeb biznesowych.



Wykorzystanie potencjału pracowników: Ludzie są odciążani z rutynowych zadań, dzięki czemu mogą skoncentrować się na bardziej skomplikowanych i wartościowych zadaniach.



Przyszłość i potencjał RPA


W dobie rosnącej konkurencji i ciągłej ewolucji technologii, RPA jawi się jako kluczowy element kształtujący przyszłość biznesu. Wielu ekspertów przewiduje, że robotyzacja procesów biznesowych będzie odgrywać coraz większą rolę w strategiach przedsiębiorstw na całym świecie. Nie tylko ze względu na oszczędności kosztów i efektywność, ale także ze względu na niesamowite możliwości adaptacji i innowacji. Firmy, które przyjmują technologię RPA już teraz, przygotowują się do przyszłości, w której cyfrowe roboty będą współpracować ramię w ramię z ludźmi, tworząc synergiczne zespoły, zdolne do przekraczania tradycyjnych barier wydajności i kreatywności.


Co ciekawe…


Badania przeprowadzone przez renomowane instytucje, takie jak Forrester Research, Deloitte Insights oraz World Economic Forum, sugerują pozytywny wpływ RPA na miejsce pracy. Technologia ta może prowadzić do większego zaangażowania i satysfakcji pracowników, eliminując rutynowe zadania i pozwalać skupić się na bardziej wartościowych, kreatywnych zadaniach. W efekcie, umiejętności "ludzkie", takie jak kreatywność czy krytyczne myślenie, zyskują na znaczeniu w zautomatyzowanym środowisku pracy. Właściwe wdrożenie RPA może więc nie tylko zwiększyć efektywność, ale również wzbogacić jakość wykonywanej pracy.


Według ankiety z 2019 roku przeprowadzonej przez Forbes, w 92% firm wdrożenie RPA i sztucznej inteligencji przyczyniło się do wzrostu satysfakcji wśród pracowników.



Podsumowując


Robotyzacja procesów biznesowych to nie tylko nowy modny termin, ale realna wartość dodana dla firm. To jak mieć w zespole super-pracownika, który zawsze jest gotowy do działania. Jeśli chcesz być na fali nowych technologii i szukasz sposobu na optymalizację biznesu, warto zastanowić się nad RPA.

I kto wie? Może niedługo powitasz w swojej firmie pierwszego cyfrowego robota!




 

Nie wiesz od czego zacząć?


Zespół Automa Services przeprowadzi Ciebie przez cały proces wdrożenia robota RPA, od analizy rentowności po wsparcie powdrożeniowe. Skontaktuj się z Nami!




25 views0 comments

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page