top of page
  • Writer's pictureNatalia Grzywacz

Automatyzacja pracy w obsłudze klienta.

Updated: Jun 11człowiek z monitorem


W dzisiejszym świecie technologia zmienia wszystko, a obsługa klienta nie jest wyjątkiem. Robotyzacja procesów biznesowych jest na czele tej transformacji, oferując nowe i ekscytujące sposoby obsługi klientów.

Ten artykuł zagłębia się w świat RPA, aby odkryć, jak technologia ta rewolucjonizuje obsługę klienta.Słowem przypomnienia… czym jest robotyzacja procesów biznesowych (RPA)?

RPA to oprogramowanie, które naśladuje działania ludzkie, automatyzując powtarzalne zadania i procesy. W obsłudze klienta, RPA może obsługiwać zadania takie jak wprowadzanie danych, przetwarzanie zgłoszeń otrzymanych od Klientów takich jak np. zamówienia, prośby o dokumenty, czy odpowiadanie na proste zapytania klientów.


O co tyle szumu? …czyli największe zalety RPA


Zwiększona Efektywność

Implementacja RPA przekłada się na znaczące przyspieszenie czasu reakcji na zapytania klientów. To właśnie roboty odpowiadają na proste pytania, przyspieszając proces i pozwalając pracownikom skupić się na bardziej złożonych problemach. Wynik? Klienci są bardziej zadowoleni, ponieważ otrzymują szybkie i rzetelne odpowiedzi.

Dokładność i Spójność

RPA to narzędzie eliminujące ludzkie błędy, co jest kluczowe w obsłudze klienta. Kiedy roboty zajmują się rutynowymi zadaniami, zmniejsza się ryzyko pomyłek. Oznacza to, że każdy klient otrzymuje tę samą wysoką jakość usług, niezależnie od dnia czy godziny.


zegar, pieniądze i notes

Dostępność 24/7

Jeden z największych atutów RPA to możliwość pracy bez przerw. Roboty nie potrzebują odpoczynku, więc mogą świadczyć usługi przez całą dobę, każdego dnia roku. To zapewnia klientom dostęp do pomocy, kiedykolwiek jej potrzebują, co jest szczególnie ważne w przypadku świadczenia usług dla wielu regionów na świecie, gdzie różne strefy czasowe mogą być wyzwaniem.


Oszczędność Kosztów

Automatyzacja rutynowych zadań pozwala na redukcję kosztów operacyjnych. Zmniejsza się potrzeba zatrudniania dużej liczby pracowników do obsługi prostych zadań, co przekłada się na oszczędności zarówno w zakresie wynagrodzeń, jak i kosztów związanych z zarządzaniem personelem.
Automatyzacja jest wśród nas…


ludzie współpracujący ze sobąAutomatyzacja pracy w obsłudze klienta jest coraz bardziej powszechna w codziennym życiu, a spotykamy się z nią w wielu różnych sytuacjach.

Oto kilka przykładów:


  • Sklepy Internetowe:

Kiedy robisz zakupy online, często korzystasz z automatycznych systemów rekomendacji produktów lub automatycznie generowanych e-maili potwierdzających zamówienie i dostawę. Dodatkowo, chatboty na stronach sklepowych często odpowiadają na proste pytania dotyczące produktów lub zamówień.


  • Bankowość Online i Aplikacje Finansowe:

Banki i instytucje finansowe wykorzystują automatyzację do obsługi klienta poprzez roboty programowe i chatboty, które pomagają w zarządzaniu kontami, transakcjami, a nawet w udzielaniu porad finansowych.


  • Centra Obsługi Klienta:

Kiedy dzwonisz na infolinię, często pierwszą rzeczą, z którą masz do czynienia, jest zaawansowany voicebot, który kieruje twoje połączenie do odpowiedniego działu.

  • Media Społecznościowe:

Firmy coraz częściej wykorzystują automatyzację do monitorowania i odpowiadania na zapytania klientów na platformach takich jak Facebook czy Twitter. Boty mogą automatycznie odpowiadać na proste pytania lub przekierowywać je do odpowiednich działów.


  • Transport i Dostawy:

Firmy kurierskie i logistyczne używają automatyzacji do planowanie tras, śledzenia przesyłek i informowania klientów o statusie ich zamówień.


  • Rezerwacje i Turystyka:

Kiedy rezerwujesz loty, hotele lub inne usługi turystyczne online, systemy często automatycznie generują potwierdzenia i informacje o rezerwacji. Czasem funkcjonalnośc ta wbudowana jest bezpośrednio w system IT a czasem można ją osiągnąć poprzez wykorzystanie RPA

  • Usługi Poczty Elektronicznej i Komunikacji:

Świadcząc usługi wsparcia klienta często wykorzystujemy roboty programowe do automatycznego sortowania wiadomości, filtracji spamu i odpowiedzi na proste zapytania.

Jeśli choć raz doświadczyłeś któregokolwiek z wyżej wymienionych scenariuszy w swoim codziennym życiu, to bezpośrednio zetknąłeś się z wpływem automatyzacji obsługi klienta. Od zakupów online, przez bankowość internetową, po obsługę klienta i zarządzanie rezerwacjami – technologie te są już głęboko zakorzenione w naszych codziennych działaniach. To podkreśla, jak ważne jest zrozumienie i adaptacja do tych zmian w kontekście biznesowym.


Dla firm, które dążą do pozostania na czele innowacji i zaspokojenia potrzeb nowoczesnych konsumentów, śledzenie i wdrażanie tych technologii nie jest już opcją, ale koniecznością. Rozumienie, jak automatyzacja pracy w obsłudze klienta współistnieje i wpływa na nasze życie, jest kluczowe dla rozwoju biznesowego i utrzymania konkurencyjności na rynku. Jakie zadania w firmie możesz zautomatyzować?


Zautomatyzowana obsługa przychodzących e-maili

Na skrzynkę poczty elektronicznej przychodzi codziennie bardzo dużo e-maili od Klientów. Kontakt ten dotyczy rozmaitych spraw. Robot programowy dokonuje analizy maila i podejmuje decyzje o przekazaniu sprawy do właściwego działu lub konsultanta. Analiza zrealizowana jest na podstawie treści e-maila ale również załączników (wraz odczytywaniem treści z przesłanych skanów czy zdjęć)

Rejestracja nowych klientów

Zapytania dotyczące faktur

Zgłoszenia serwisowe

Aktualizacja danych klienta

Monitorowanie opinii

Automatyczna obsługa czatu

Przetwarzanie zwrotów i reklamacji

Analiza zachowań klienta

Przypomnienia

Zarządzanie zamówieniami

Badania satysfakcji klienta

Segmentacja klientów

Rezerwacje i umówione spotkania

Automatyczne odpowiedzi e-mail


W poszukiwaniu idealnej równowagi.. czyli przyszłość kontaktów ludzkich a automatyzacja pracy w obsłudze klienta.

człowiek i równowaga


W erze rosnącej automatyzacji obsługi klienta, kluczowym pytaniem jest, jak zachować kontakt ludzki i zintegrować go z wspomagającą technologią RPA, aby zapewnić najwyższą satysfakcję klienta. Analiza równowagi między interakcjami ludzkimi a automatyzacją wymaga zrozumienia ich wzajemnych zalet i ograniczeń.Rola Automatyzacji w Obsłudze Klienta: Automatyzacja, w tym RPA, voiceboty i chatboty i systemy oparte na sztucznej inteligencji, może znacząco zwiększyć efektywność i szybkość obsługi. Umożliwia ona szybką odpowiedź na standardowe zapytania i prostą pomoc, a także dostępność usług 24/7. Jednakże, istnieją pewne ograniczenia, takie jak brak empatii i trudności w rozwiązywaniu złożonych problemów.

Znaczenie Interakcji Ludzkich: Pomimo postępu w dziedzinie AI, kontakt ludzki pozostaje kluczowy w obsłudze klienta. Pracownicy są w stanie zaoferować empatię, zrozumienie niuansów ludzkich emocji i twórcze rozwiązania problemów, które są poza zasięgiem automatyzacji. Ludzki element jest szczególnie ważny w trudnych sytuacjach, takich jak obsługa skarg czy negocjacje.

Znalezienie Równowagi: Idealna obsługa klienta łączy zalety automatyzacji i kontaktów ludzkich. Automatyzacja może służyć jako pierwsza linia wsparcia, filtrując zapytania i rozwiązując proste problemy. Gdy jednak sytuacja wymaga ludzkiego dotyku, interakcja powinna być płynnie przekazana do pracownika. Kluczem jest zapewnienie, że przejście od maszyny do człowieka jest bezproblemowe i nie powoduje dodatkowego stresu dla klienta.

W Automa Services zawsze poszukujemy nowych możliwości rozwijania naszych usług automatyzacji. Rozumiemy, że każda firma ma unikalne potrzeby i procesy, które mogą skorzystać na wprowadzeniu zaawansowanych technologii RPA. Dlatego jesteśmy otwarci na współpracę z naszymi klientami w identyfikowaniu dodatkowych obszarów ich działalności, które mogą zostać zoptymalizowane za pomocą automatyzacji.


Nasz zespół ekspertów jest gotowy do analizy i dostosowania indywidualnych rozwiązań, które mogą przynieść realne korzyści w różnorodnych aspektach biznesowych, od obsługi klienta po zarządzanie wewnętrznymi procesami. W Automa Services stawiamy na innowacje i ciągłe doskonalenie, aby nasze rozwiązania RPA były zawsze dopasowane do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku.

Chcesz dowiedzieć się jak wdrożyć robotyzację

w swojej firmie?


Zamów bezpłatną konsultację, a skontaktujemy się najszybciej jak to możliwe. Wspólnie dopasujemy odpowiednie rozwiązanie dla Twojej firmy poprzez analizę indywidualnych potrzeb biznesowych.
26 views0 comments

Comments


bottom of page